Öğrenci Kimlik Kartı

Marka: Bikart
Ürün Kodu: Öğrenci Kimlik Kartı

Açıklama

Türkiye’de 2014 yılı itibariyle 123'ü devlet üniversitesi 73'ü vakıf üniversitesi olmak üzere 196 üniversite vardır.  Bu da demek oluyor ki bu ülkede yüz binlerce öğrenci hemen her gün bu okullardan birine giriş çıkış yapıyor. Bu giriş çıkışları kontrol etmek kendinizi o üniversitenin öğrencisi olduğuna inandırmak için burada devreye öğrenci kimlik kartı giriyor.

Hem okulun ve okuldaki öğrencilerin güvenliği açısından önemli olan hem de öğrenciye birçok sosyal imkan sağlayan öğrenci kimlik kartı günlük yaşamda da kolaylık sağlıyor. Bazı üniversiteler öğrenci kimlik kartının üzerindeki çipi sayesinde içerisine belirli noktalardan yüklenilen para ile okul yemekhanesi, otopark kullanabilme gibi fonksiyonları da öğrencilerine sunmaktadırlar. Yani bir nevi kredi kartı görevi gören bu kartlarda okul içi imkanlar dahilinde alışveriş yapmak kolaylaşıyor. Herkesin üzerinde kolaylıkla taşıyacağı standart ölçülerdeki bu kimlik kartlarına baktığımızda üzerindeki genel de sol alt köşede ait olduğu kişiye ait bir fotoğraf, isim, soy isim, kişinin öğrenim gördüğü bölüm,  okul numarası, özlük bilgileri gibi bilgiler bulunmaktadır.

Kartın arka tarafına göz attığımızda kartın kullanımı ile ilgili talimatlar, verildiği yıl, geçerli olduğu yıl ve üniversite rektörünün imzası bulunmaktadır. Kartın okul ve öğrencinin güvenliğini korumak dışında dediğimiz öğrencinin işine yarayacak birçok da imkanı bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi öğrencilere tanınan bir sürü indirimli durumdan bu öğrenci kimlik kartı ile yararlanabilirsiniz. Örneğin toplu taşıma sinema ve tiyatrolar hatta bazı restoranlar ve giyim mağazaların da bile bir öğrenci kimlik kartına sahipseniz siz de indirime tabii olabilirsiniz. Bu kartların kaybı ya da çalınması durumunda başınıza büyük işler açabilir. Bu durumlarda öğrencinin herhangi bir gazeteye kayıp ilanı vermesi zorunludur. Bu gazeteden kestiğiniz kayıp ilanı ve yeni alacağınız kart için ödediğiniz banka dekontu ile birlikte ilgili üniversitenin öğrenci işleri dairesi başkanlığına başvurması gerekiyor. Eğer kimlik kartınızı aynı yıl içerisinde iki defa kaybederseniz kayıp ilanı verip bir sonraki yılı beklemelisiniz. Yani kısacası öğrenci kimlik kartı sizin için ikinci bir kimlik görevi gördüğünden en iyi şekilde muhafaza edilmesi gerekmektedir.

Yorumlar (0)

Yorum Yap

Adınız:
Yorumunuz:
Not: HTML'ye dönüştürülmez!

Oylama: Kötü           İyi

Doğrulama kodunu giriniz: